logo

Poplatky, poplatky a zase jen poplatky. Banky nám většinou strhávají za každý výběr z bankomatu

12.6.2016

Vybírat peníze z účtu to je jedna z nejčastějších činností, které s účtem děláme. A znáte to? Potřebuju nutně peníze na zaplacení lístku do MHD a přímo proti mně je bankomat jiné banky než té mojí. Tak zvažuju. Sice potřebuju na lístek dvacet korun, ale moje banka mi za výběr z cizího bankomatu čtyřicet korun, Takže celkem šedesát korun za to, že se svezu pár zastávek autobusem. To už je levnější si vzít taxíka a zaplatit mu kartou. Ano některé poplatky za výběr z bankomatu jsou opravdu vysoké, ale platit je nemusíte, když máte tu správnou banku.

shutterstock_442155850

Test Bankovního inspektora: Měsíčně mi na účet přijde výplata, kterou si vybírám rozumně a pravidelně po 2000 korunách čtyřikrát měsíčně a k tomu jednou musím vybrat v síti mimo moji banku. V případě malých bank, kde je velmi těžké najít bankomat poměr otáčíme a porovnáváme 4 výběry mimo a jeden ve vlastní síti.

Obecně platí, že banky za výběry účtují poplatky a to ne malé. Naprostá většina většina bank účtuje poplatek za výběr v cizí síti. Tedy v bankomatu, který není označený logem mojí banky. Tyto poplatky jsou většinou v desetikorunách za výběr.

Výběry z bankomatu peněžního ústavu, u kterého máte účet, jsme porovnávali také a i zde jsou velké rozdíly. Většina bank vám dává nějaký počet výběrů zdarma a za další si účtuje většinou ale jen koruny. Důležitým faktorem pro porovnávání je ale také počet bankomatů. V tom jsou rozdíli obrovské, zatímco Česká spořitelna má bankomat skoro na každém rohu, bankomat Zuno, Equa, Fio mBank, nebo, Air bank budete hledat jako jehlu v kupce sena. Proto jsme v testu přihlédli také k tomuto neméně důležitému faktu.

Mezi velkými bankami má nejdražší výběry Česká spořitelna. No uznejte. Šest korun za výběr v domácí síti a 40 koruna mimo je opravdu hodně. V našem testu za tyto výběry zaplatíte měsíčně 72 korun, ročně pak skoro tisícovku.

Podobně drahé výběry tedy 9 korun z vlastní sítě a 39 korun mimo má Komerční banka. Nicméně ta Vám každý měsíc dá výběr zdarma za každou platbu kartou. A vzhledem k tomu, že zaplatit měsíčně čtyřikrát kartou není až takový problém, měsíční náklady na výběry u „Komerčky“ podle nás vyjdou na 39 korun.

ČSOB má u nejlevnějšího účtu „Konto“ první dva výběry zdarma, následně 6 korun a u strojů cizích bank pak 35 korun. Celkově nás čtyři výběry z ČSOB a jeden mimo vyjdou na 47 korun. U Era bývalé poštovní spořitelny, která využívá stejných „modrých“ bankomatů označených logem ČSOB vychází 4 výběry z domácího a jeden z cizího na 50 korun. Králem mezi „starými“ bankami je Riffeisen. Ta u svého konta Smart neúčtuje za výběr ani ve svých ani v cizích bankomatech.

Nové banky, mezi které řadím Zuno, Equa, Fio mBank, Air bank bankomaty takřka nemají proto je nemůžeme hodnotit jako první skupinu bank. U těchto peněžních ústavů bude proto výpočet obrácený. Čtyři výběry z cizí sítě a jeden z té vlastní. Prohrává Zuno. Pro jeho účet zdarma platí, že jakýkoli výběr z bankomatu vás stojí 28 korun. Za pět výběrů celkem tak zaplatíte 140 korun. Podobné podmínky pro výběr mají Fio a mBank. První tři výběry jsou u obou těchto peněžních domů zadarmo, pokud vyberete více jak 4 000 korun. Další návštěva stroje vydávajícího peníze pak stojí 30 korun u Fia a 35 korun u mBank. Ale i tato kategorie má svého nepřekonatelného vítěze. Equa bank má všechny výběry zdarma bez omezení tipu bankomatu.

V našem testu jsou tedy jednoznačnými vítězi banky Equa bank a Raiffeisenbank.

Komentáře

komentářů