logo

Spořicí účty: Kde vydělám nejvíce. Vítězí Sberbank. Druhé místo obsadila Equa a bronz bere ZUNO

28.7.2016

shutterstock_94305670

Bankovní inspektor pro vás minulý měsíc testoval běžné účty u nejvýznamnějších bank. Pokud však patříte k těm šťastnějším a máte na účtu více peněz, poohlížíte se po vyšším zhodnocení. V tom případě vás zajímá účet spořící. Ten je využíván většinou pro přebytečné finanční prostředky, a proto také střadateli přináší vyšší úrok. Jak jsou na tom jednotlivé banky? Kde vyděláte nejvíce. Bankovní inspektor to pro vás otestoval.

Předem nutno říci, že se spořicím účtem žádné terno neuděláte. Úrokové sazby jsou u bodu mrazu a vydělávat na nich moc nejde. Proto jsme také pro test zvolili tři částky na spoření. Vždy jsme uvažovali, jaký úrok získáte při spoření 100 000, 250 000 a 500 000 Kč. Vyšší částku jsme neuvažovali, protože pokud by vám na účtu leželo více než půl milionu, není to úplně správné. To se radši poohlédněte po dalších možnostech investování a nenechávejte to na účtu za ani ne jedno procento úroku.

Nejlepší úrok za každou částku jsme pak ocenili pořadím. Nejvyšší počet bodů získala vždy ta banka, která dávala nejvyšší úrok. Její pořadí jsme odečítali z maximálního počtu bodů v dané kategorii. Nejvyšší počet bodů byl pro dané kategorie 100 000 – 34 bodů, 250 000, 500 000 – 33bodů. Položka 100 000Kč je velmi mírně bodově zvýhodněn, protože jsme ji posoudili za nejdůležitější a bylo třeba jedné kategorii přidat jeden bod, aby maximální počet bodů za spořicí účet bylo 100.

Pro úplnost dodáváme, že oproti předchozímu testu běžných účtu, jsme z tohoto testu vyřadili Era Poštovní spořitelnu, protože standartní spořicí účty nenabízí. Nabízí pouze lépe úročené účty s výpovědní lhůtou.

100 000 Kč

V kategorii s nejnižším zůstatkem banky nabízejí také nejlepší úrok. Na prvním místě se umístila Raiffaissebank s eKontem Flexi s úrokem 1,1% procenta. Na druhém místě se umístila mBanka, která střadateli přináší výnos 0,8%. Následována je účtem Fér spoření PLUS od Sberbank, který vám přinese zhodnocení 0,53% ročně. Za zmínku ještě stojí spořicí účet od Air banky, který je úročen slušnými 0,5%. Všechny úrokové sazby jsou počítány bez bonusů za kreditní obrat či počet transakcí platební kartou.

250 000 Kč

Když máte na účtu přebytečných čtvrt milionu korun, zajděte si založit spořící účet nejspíše do Sberbank. Ta drží svůj úrok při této částce stále na úrovni 0,53%. Sberbank následuje opět Aibanka s 0,5% a na třetím místě se nám objevuje Equa banka a ČSOB s úrokem 0,3%.

500 000 Kč

Půl milionu už je částka, která stojí za to rozumně investovat. Pro tradiční investory, kteří dávají přednost tomu nejnižšímu možnému riziku můžeme doporučit tyto spořicí účty. Nejvyšší úrok vám na tuto částku nabídne Equa – 0,3%. Následuje jí Sberbank, která ale po překročení limitu spadla na 0,23%. Na třetím místě jsou s úrokem 0,2% dvě banky –ZUNO a UniCredit banka.

Závěr

Úroky na spořicích účtech v bankách jsou vskutku žalostné, ale na druhou stranu jsou pojištěny až do výše 100 000 eur. Pro ty, kteří hledají tu nejbezpečnější investici, jsme vybrali ty nejlepší spořicí účty u nás. Test vyhrává Fér spoření PLUS od Sberbank hlavně díky vyššímu úroku při částkách do 300 000 Kč. V testu obstála i Equa banka se svým spořicím účtem nebo ZUNO se svým spořením PLUS.

 

Test probíhal 26.7.2016. Kompletní přehled hodnocení je ke stažení zde.

 

 

 

 

Komentáře

komentářů