logo

Výběr z bankomatu v cizině: Zadarmo nebo také pěkně draho!

22.8.2016

bankomats

Je stále čas dovolených, a proto se Bankovní inspektor vydal zkoumat poplatky bank za výběr z bankomatu v zahraničí. A narazil na obrovské rozdíly… Ať už vyrazíte kamkoliv, vždy si dobře zkontrolujte, kolik na poplatcích zaplatíte. Můžete mít totiž výběr úplně zadarmo, nebo Vás taky vyjde na částku přesahující stokorunu!

 

 1. ZUNO – 100 bodů
 2. Equa bank‎ – 98 bodů

 

Tento test Bankovního inspektora opanovala banka ZUNO. Pokud totiž máte Účet Plus, neplatíte nic a poplatek za vedení účtu (68 Kč) Vám při objemu transakcí kartou nad 3 000 korun vrátí. A upřímně tento limit při výběru z bankomatu splníte, když si v zahraničí vyberete 120 eur. Jen trochu pozadu zůstala Equa bank‎, kde mají pouze minimální poplatek – 9 korun.

 

 1. Air bank – 93 bodů
 2. mBank – 88 bodů

 

Air bank má poplatek podobně jako Equa velmi transparentní – 25 korun. Jen je trochu vyšší, ale když to porovnáme například s tím, že Česká spořitelna účtuje 40 korun za výběr v ČR z bankomatu konkurenční banky, je to jistě rozumný poplatek. mBank si u výběru nad 2500 Kč neúčtuje poplatek žádný. Co jí ale v testu přitížilo, je to, že má zdaleka nejhorší kurz. mBank Vám tedy nenaúčtuje poplatek, ale zúčtuje Vám vyšší kurz eura nebo jiné měny, a tím je výběr z bankomatu méně výhodný.

 

 1. Komerční banka – 82 bodů
 2. Sberbank – 81 bodů
 3. Fio banka a Poštovní spořitelna – 77 bodů
 4. UniCredit Bank – 73 bodů
 5. ČSOB – 71 bodů
 6. Raiffeisen BANK – 65 bodů

 

Naprostá většina bank bohužel poplatky účtuje. Skupina těchto 6 peněžních ústavů navíc velmi podobně. Komerční banka už upustila od politiky stokorunový poplatek a procento z vybírané částky a nastavila transparentnější poplatek 99 korun. Navíc má „komerčka“ sympatický jeden výběr měsíčně v zahraničí zdarma. Sberbank, Fio a Poštovní spořitelna mají poplatek velmi podobný Sberbank má 75 korun + 0,5% z vybírané částky. Fio a Poštovní spořitelna 85 korun + 0,5% z vybírané částky.

Unicredit, ČSOB a Raiffeisen mají poplatky za výběr opravdu drahé, jenže každá z těchto bank nabízí výběry zdarma v rámci svých typů účtů. Stačí tak splnit podmínky a na dovolené můžete vybírat, jak se Vám zlíbí.

 

 1. Česká spořitelna – 52 bodů
 2. Moneta – 40 bodů

 

Propadákem jsou výběry u České spořitelny a hlavně v Monetě. Česká spořitelna si účtuje 125 korun za výběr bez ohledu na částku. I když vítáme, že tato banka, tak jako ČSOB nebo „komečka“, upustila od účtování procent z vybírané částky, poplatek je opravdu nastaven příliš vysoko. Zrovna Česká spořitelna, která má v Česku nejvíce klientů, by mohla být spíše vzorem, než jednou z nejdražších bank. Snad to brzy pochopí i její klienti a přejdou ke konkurenci.

Poslední v testu se umístila Moneta. Ta účtuje 100 korun + 0,5% z vybírané částky. Když si tak v zahraničí vyberete 500 eur, zaplatíte astronomický poplatek ve výši 235 korun! Navíc má Moneta podobně jako mBank velmi nepříznivé kurzy zahraničních měn.

Sečteno a podtrženo:
Pokud máte Českou spořitelnu nebo Monetu, do zahraničí bychom doporučili vzít si raději hotovost.

 

Komentáře

komentářů