logo

Bankovní inspektore, mám dotaz. Z USA jsem obdržela šek na 100 USD. Moje hlavní banka je Equa bank, která mi odmítla šek proplatit s tím, že toto nedělají. Tak jsem postupně byla v KB, ČSOB, Fio bank, Raiffeisen bank, Citibank – všude mi řekli, že šeky pro neklienty neproplácí. Co tedy s šekem mám dělat? Na šeku je Citibank… ale ani tam mi jej nechtějí proplatit. Prosím o radu, protože už fakt nevím. Šek je na moje jméno. (Petra P.)

26.10.2016

Vybrat v českých bankách americký šek je opravdu problém. Většina bank je neproplácí vůbec. Z naší zkušenosti šek proplatila jenom Česká spořitelna, ale to byl šek na desetitisíce dolarů. Navíc je s tím hrozně potíží a banka si za to účtuje vysoké poplatky. Daleko větší, než jsou spojeny s převodem na účet. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně malou částku, doporučujeme dva možné postupy.

Ten, kdo vydal šek, jej může zrušit a poslat Vám peníze standardním zahraničním převodem. Druhou možností a zároveň i tou nejlepší by bylo, předat šek někomu, kdo jede do USA a ten by si jej nechal proplatit. To Vás vyjde i nejlevněji na všech poplatcích. Při zahraničním převodu byste ze 100 USD dostala odhadem tak dvě třetiny původní částky.

Komentáře

komentářů