logo

Velký test spotřebitelských úvěrů

1.11.2016

spotrebaky-small-300x158

 

Srovnání spotřebitelských úvěrů. Vítězí Equa následována Unicredit bank. Dále je už propast

Potřebujete si půjčit peníze? Předem opravdu zvažte, jestli peníze nutně potřebujete. Půjčovat byste si totiž měli především na věci dlouhodobé spotřeby jako jsou dům, byt, auto, ale i třeba rekonstrukce bytu nebo lednička. Prostě vše, co má delší dobu trvání. Naopak neměli byste si půjčovat na věci, které se mají krátkou dobu spotřeby. Typickým příkladem může být dovolená. Na tu si určitě nepůjčujte.

Když už tedy opravdu potřebujete půjčit, máte hned několik možností. Oslovit banky nebo nebankovní společnost? Je to jednoduché. Pokud máte pochybnosti o své dřívější platební morálce, měli jste v posledních pěti letech problémy se splátkami čehokoliv, bude to v bance nejspíš překážka. Registry dlužníků fungují dobře, ví o vás prakticky všechno. Od toho, kdy jste pozdě zaplatili za telefon nebo plyn, až po exekučně vymáhané půjčky. Pokud jste ale „čistí“, zamiřte pro úvěr do banky. Nebankovní společnosti jsou totiž ochotny půjčit komukoliv, ale vyžadují za to zpravidla násobně vyšší úrok, než dostanete u klasického bankovního spotřebitelského úvěru.

Spotřebitelské úvěry poskytují téměř všechny banky. Při jejich srovnání vycházíme z toho, že žadatel je bezúhonný a potřebuje neúčelovou půjčku 150 000 Kč na 5 let.

Na úvod je třeba říci, že všechny banky už odstoupily od dříve poměrně oblíbeného poplatku za vedení úvěrového účtu. Dnes jej v sazebníku už nemá žádná velká banka. U třech z nich ale přežil poplatek za poskytnutí úvěru. Platí se v Komerční bance 490 Kč, České spořitelně 1 % z částky max. 1500 Kč a Unicredit Bank 1500 Kč. Tyto poplatky pak v konečném důsledku úvěr prodražují o zhruba 0,5 % na sto tisíc korun půjčených prostředků. Přestože se spotřebitelskými úvěry až na tyto výjimky nejsou spojeny další poplatky, je třeba mít se na pozoru. Poplatky totiž ve velkém nahradilo takzvané pojištění schopnosti splácet. Za toto pojištění banky obvykle poskytují slevu na úroku, ale toto pojištění je mnohdy velmi nevýhodné. Pro zjednodušení s ním ale v tomto testu nepočítáme. Budeme se mu do konce roku věnovat v samostatném srovnání. Každopádně při sjednání úvěru nedejte na sladká slova bankéře o slevě na úroku a pokrytí například ztráty zaměstnaní. Toto pojištění je třeba důkladně prozkoumat.

Equa bank – 5,9%

Vítězná Equa bank dominuje jak z pohledu úrokové sazby, tak z pohledu poplatků. Neúčtuje žádné poplatky navíc a její úrok je skvělý. Za 5,9% se ještě nedávno poskytovaly hypotéky, teď je možné si za stejný úrok půjčit třeba na auto nebo na vybavení nově koupeného bytu.

UniCredit Bank – 6,8%

Základní sazba Unicredit Bank pro náš úvěr je 6,2%. Jenže banka má ještě nepěkný poplatek 1500 korun za poskytnutí úvěru. To náš úvěr – 150 000 Kč na 5 let prodražuje zhruba o 0,6%. Výsledná sazba je tak o něco vyšší. 

Raiffeisen bank – 8,2%

Komerční banka – 8,3%

Hned u třetího místa v našem srovnání vyskočila sazba rovnou o dva procentní body. Raiffeisen bank také nemá žádné další poplatky navíc, ale její úroky už jsou o poznání výše než u předchozích dvou bank.

Komerční banka má úroky spotřebitelského úvěru o trochu níž než Raiffeissen konkrétně 8,1%, jenže započítává poplatek za poskytnutí úvěru – 490 korun. Ten úrokovou sazbu navyšuje zhruba o dvě desetiny.

mBank – 9,9%

Sberbank – 10,2%

Česká spořitelna – 10,4%

Zbylé banky poskytují úvěry dráž. Okolo deseti procent. Přičemž jediný rozdíl je v tom, že Česká spořitelna účtu již zmíněný poplatek za poskytnutí úvěru, který se rovná jednomu procentu z částky, kterou si půjčujete. Když si tedy berete úvěr na 150 000 korun. Zaplatíte v České spořitelně 1500 korun poplatek za poskytnutí úvěru. Díky tomu je výsledný úrok u této banky vyšší.

Moneta – 12,1 %

Pro půjčku do Monety opravdu ne. Pro příklad rozdíl měsíční splátky mezi půjčkou v Equa bank a Monety je při úvěru na 150 000 Kč na 5 let zhruba 300 korun měsíčně. To vám úvěr prodraží až o 18 000 Kč. Proto radši dobře vybírejte, než si úvěr skutečně vezmete.

Poznámka: Do testu nemohly být počítány následující banky: Air bank, ČSOB, ERA. Důvodem je skutečnost, že se jejich úrokové sazby z běžně dostupných zdrojů nedozvíte. To platí zejména pro ČSOB a Era. Ty stanovují úrok u spotřebitelských úvěrů individuálně. Air banka stanovuje úrok individuálně také, ale drží se rozmezí 6,9 – 9,9% podle solventnosti klienta.

Komentáře

komentářů