logo

Investice u České spořitelny mi nepřinesla vůbec nic! Jak je to možné?

10.11.2016

Vážení, 21.01.2014 jsem si na doporučení poradkyně založil „Akciový prémiový vklad-181 RODINA“ u Investiční společnosti České spořitelny. Zmíněný vklad měl skončit 3.8.2016. Výnos byl slibován za 2,5 roku 10 %. Poradkyně mi však sdělila, že mám počítat spíše s pěti procenty. Vložil jsem tedy do produktu 300 000 Kč, plus 4500 Kč za nákup. Dále používám Servis 24-Česká spořitelna. Prvních půl roku jsem mohl na Servisu 24 sledovat nárůst u zmíněné Rodiny 181. Potom mi to z portfolia zmizelo. Po x tel. rozhovorech a mailech s ČS se mi to konečně znovu na Servisu 24 objevilo. Nezdálo se mi to hlavně proto, že žádný nárůst se nekonal. Zašel jsem na pobočku ČS v Liberci (Felberově ulici), abych se informoval o průběhu mé investice (byl jsem tam vícekrát). Odpovědi na mé dotazy byly takové nic neříkající. Dnes už vím, že to byly lži. Chtěl jsem tedy zmiňovanou RODINU zrušit nebo prodat. Ovšem to bych byl sankcionován, a to pěti procenty z částky. V mém případě by to bylo 15 000 Kč. Pochopil jsem, že se jedná o „krach“ produktu, možná i podvod, anebo o velmi špatnou investici pracovníků (investorů) ČS. Dne 3.8.16 onen „velmi výhodný“ produkt skončil. Na můj účet mi přišla výplata. Ta činila 303 232 Kč. Tedy o 1268 Kč méně, než byl můj počáteční vklad. Ještě bych dovedl v uvozovkách pochopit, že i když měl zmiňovaný produkt rizikovou váhu pouze 1 stupeň, tak může dojít ke „krachu“, a to vinou toho, kdo špatně investoval, v tomto případě zaměstnanec ČS s určitě nemalým platem. Ale co mě hlavně zaráží, je sankce 5%, když bych chtěl odejít z Produktu, Fondu atd., který je k ničemu a krachuje!!! Ptám se, jestli by něco podobného bylo možné v Rakousku, kam Erste patří? Poslal jsem dva emaily na ČS s dotazy na vysvětlení. Samozřejmě odpověď veškerá žádná!!! Tak si Česká spořitelna váží klientů!!! Nevím, co mohu od vás na můj dotaz nebo stížnost očekávat. Alespoň odpověď. Odpověď, kterou jsem očekával od ČS marně. Aspoň trochu slušnosti od nich, ale to jsem chtěl asi moc!!! (Petr H.)

P.S. Dne 8.8.2016 jsem pobočku ČS v Liberci (ve Felberově ulici) navštívil osobně. Na mé dotazy ohledně zmiňovaného Fondu jsem se opět nic nedozvěděl! Pouze to, že zmiňovaná poradkyně odešla ze spořitelny, a to na vlastní žádost! Myslím si ale, že byla „odejita“. Určitě nejsem sám, kdo si zmiňovaný Fond v naší republice založil, a kteří budou i nadále využívat velmi „výhodného“ investování s Českou spořitelnou a.s., a jejich finančními odborníky.

 

Odpověď Bankovního inspektora:

Děkujeme za Váš příběh. Nepodařilo se nám daný produkt přesně dohledat, kdybyste k němu měl produktový list, byli bychom si určitě jistější. Odhadem lze říci, že šlo o takzvaný Prémiový vklad České spořitelny Rodina. Obdobný produkt zřejmě nabízí ČS i nyní.

Pokud by byl ten Váš vklad podobný, znamená to, že jste investoval do takzvaného fondu, který se tváří jako zajištěný akciový fond s uzamykáním výnosů. Výnos je přičten ve chvíli, kdy jsou všechny nebo většina akciových titulů nad svoji počáteční hodnotou a zároveň žádný z nich není pod určitou nejnižší hodnotou.

Tyto fondy jsou koncipovány především tak, aby příliš nevydělaly. Zároveň ale máte 100% zajištění, to znamená, že o svoje úspory nikdy nepřijdete a společnost Vám při nejhorším scénáři dá nazpět 100 % vkladu mínus vstupní poplatek. Pokud se nás zeptáte na náš osobní názor, myslíme si, že tyto produkty jsou svoji výkonností velmi slabé a pravděpodobnost, že Vám na konci období bude přičteno slíbených 10%, je nízká. Banka jednoduše vydělá na vstupním poplatku a na konci Vám vrátí Váš vklad.

Obvykle to chodí tak, že bankovní úředníci mají za určité méně výhodné produkty body a ty potom „tlačí“ klientům, i když o nich moc neví. Jde jim jen o to, aby měli na konci měsíce nebo kvartálu bonus ke mzdě.

Je mi líto, že jste narazil právě na takovýto produkt. Nyní už s tím ale nic neuděláte. Příště doporučujeme poradit se s odborníkem. Pochopit svět investic je opravdu těžké a vězte, že naprosté většině institucí jde především o vstupní a výstupní poplatek, než o to, aby její klienti vydělali.

Ještě jednou děkujeme za Váš podnět.

Komentáře

komentářů