logo

Přišly mi peníze z neznámého účtu… Co mám dělat?

23.11.2016

Nestává se to často, spíše výjimečně. Důvodem je specifický systém přidělování čísla bankovního účtu. To znamená, že banky nepřidělují čísla účtu tak, jak jdou po sobě, ale mají na to vlastní systém, aby minimalizovaly špatně zaslané platby. Poznáte to, když pošlete peníze a přepíšete se v čísle účtu. Takřka vždy pak peníze dostanete zpět, protože Vámi chybně zadaný účet neexistuje. Přesto se výjimečně může stát, že Vám omylem přijdou peníze na účet z jiného účtu. Co dělat? Máte se radovat? Nikoliv, právě naopak.

Pokud byste peníze nenahlásili a utratili, dostáváte se do potíží se zákonem. Došlo by totiž u Vás k takzvanému „bezdůvodnému obohacení“. Proto vždy když dostanete cizí peníze na účet, je třeba vše neprodleně nahlásit své bance. Ta poté prošetří, jestli tomu tak skutečně je a peníze vrátí na účet odesílatele.

Do podobné situace se dostanete například, i když si jdete na přepážku nebo do bankomatu pro peníze a dají Vám vyšší částku. V tu chvilku sice banka nebo její zaměstnanec udělali chybu, nicméně Vám částka nepřísluší. Je pak velmi malá pravděpodobnost, že by se na to nepřišlo a peníze by Vám zůstaly v peněžence.

Proto hlavní rada zní: vždy vše co nejdříve nahlásit bance a nedoufat, že se na tento „podvod“ nepřijde.

Komentáře

komentářů