logo

Nová finanční krize: Itálie střídá Řecko

4.12.2016

Již tuto neděli budou Italové hlasovat v referendu o změnách ústavy, které by posílily moc vlády na úkor Senátu a regionů. Italský premiér Matteo Renzi s výsledkem referenda spojil svoji další účast na vládě, když tamní voliči vystaví změnám NE, tak Renzi odstoupí.

Proč hrozí krach bankám?

Jestli obyvatelé apeninského poloostrova odmítnou změny ústavy, uvrhnou zemi do nejistoty. Premiér odstoupí a nejspíš bude jmenována úřednická vláda, která povede zemi do předčasných voleb. V těch by poté mohly zvítězit i radikální strany jako jsou „Hnutí pěti hvězd“ nebo „Liga severu“. Ty by v případných volbách mohly zvítězit a požadovat odchod Itálie z Eurozóny a návrat k liře.

Tento scénář velmi znepokojuje finančníky, kteří už mají připraveny peníze na záchranu třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena. Ta spolu s dalšími sedmi bankami čelí problémům kvůli nesplaceným úvěrům v hodnotě přesahujících 350 miliard euro.

Kdyby těmto bankám nebyly poskytnuty peníze, mohlo by to vyvolat řetězový efekt, tak jak jej známe z roku 2008. Je to sice katastrofální scénář, ale není vyloučený. V případě, že by se tak skutečně stalo, dostala by se do problémů i nám dobře známá banka, italská jednička UniCredit.

Budeme doufat, že výsledek referenda přeci jen neuvrhne Itálii do chaosu, protože případná krize by zcela jistě z Říma dosáhla i k nám.

Autor: Jan Schönbauer, Bankovní inspektor

Komentáře

komentářů