logo

Česko – slepice, která snáší (nejenom Rakousku) zlatá vejce!

8.12.2016

shutterstock_228397900

Rakouská národní banka se zabývala tématem, jestli expanze tamních bank na východ skončila úspěchem, nebo nikoliv. Došla k závěru, že rozšíření aktivit do postkomunistických zemí na východ bylo jednoznačně úspěšné.

I přesto, že expanze v některých zemích dopadla fiaskem (Maďarsko, Slovinsko, Ukrajina), ztráty bohatě pokryly zisky z Česka. Právě naše země je pro rakouský bankovní sektor vůbec nejzajímavější. Náš jižní soused dokázal dokonale „vyluxovat“ naše kasičky. Řečí čísel u nás za posledních 13 let rakouské banky vydělali 230 miliard korun! Stali jsme se tak pro ně nejziskovější zemí regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy. Porazili jsme dokonce mnohem větší Rusko. Celých 80% zisku v regionu pak tvoří čtveřice Česko, Rusko, Slovensko a Chorvatsko.

Odhadem největší měrou se na tomto výdělku podílela Česká spořitelna patřící do skupiny Erste následována bankovní skupinou Raiffeisen.

A není to jen Rakousko, které dlouhodobě vydělává na českém bankovnictví. Velmi silné jsou také zisky belgické skupiny KBC, která u nás provozuje banku ČSOB, francouzské Societe General (Komeční banka) nebo italské Unicredit. Český bankovní sektor snáší zahraničním vlastníkům zlatá vejce a zřejmě tomu tak ještě dlouho bude.

Autor: Jan Schönbauer, Bankovní inspektor

Komentáře

komentářů