logo

Peníze budou v roce 2018 převedeny z účtu na účet během vteřin!

22.12.2016

shutterstock_94305670

Pamatujete si ještě dobu, kdy převod peněz z účtu trval dva až tři dny? Lidé rychle zapomínají, ale takhle dlouho se převáděly peníze ještě před pár lety. Konkrétně se převod zrychlil na jeden pracovní den od 1. listopadu 2009. O tom, jak převod tenkrát zrychlil, vypovídá i tento článek.

Vypadá to ale, že nyní převod zařadí na maximální rychlost. Stejně jako když dnes platíte kartou přes internet, by mohla peněžní operace trvat nikoliv den (nebo dva), ale pouze vteřiny. Pravděpodobně by k tomu mohlo dojít přespříští rok – tedy v roce 2018. Jak informují dnešní Hospodářské noviny, vznikla proto pracovní skupina složená za zástupců bank a České národní banky.

Firmám to umožní lépe řídit toky peněz a zlepšit služby klientům, občané službu využijí pro rychlé zaplacení daní nebo účtů na poslední chvíli nebo pro ukládání na spořicí účty a platby v e-shopech,“ říká pro server ihned.cz Markéta Dvořáčková z Equa bank. Veškeré transakce by byly realizovány neprodleně, a to i v noci nebo o víkendech. To Hospodářským novinám potvrdili také zástupci bank. Očekávají zavedení v průběhu roku 2018.

Zdarma to zřejmě nebude

A jak už jsme zvyklí, když banka dělá něco navíc, nechá si za to také pěkně zaplatit. Takzvané expresní převody, které garantovaly v roce 2009 převod do jednoho dne stály okolo stokoruny. I dnes se u bank setkáváme s podobným poplatkem za prioritní platbu. Například Era (Poštovní spořitelna) si za ni účtuje 26 korun. Česká spořitelna si pak účtuje za tento typ platby skoro o stokorunu více (125 Kč).

Takto vysoké poplatky pak silně omezují možnost širokého využití těchto služeb. Doufejme proto, že se s novou „bleskovou“ platbou banky umoudří a zpoplatní ji pouze v řádu korun.

Komentáře

komentářů