logo

Rusnok bude mít bazuku na banky. Hypotéky budou už jen pro „vyvolené“!

17.1.2017

hypoteky

Podle návrhu novely zákona o ČNB by měla Česká národní banka mít od června 2017 rozšířené pravomoci k regulaci hypoték. Informovala o tom ČTK a Aktuálně.cz.

Již dříve jsme na serveru bankovniinspektor.cz psali, že se od konce roku 2016 začaly přitvrzovat podmínky pro získání hypotéčního úvěru. Nejdříve to bylo snížení výše půjčky na maximálně 95 % odhadní ceny nemovitosti, v letošním roce by měly banky omezit i úvěry do 85 % hodnoty nemovitosti.

Jenže potíž je v tom, že současné podmínky, které ČNB nařizuje bankám, jsou pouze doporučujícího charakteru. To znamená, že se jimi banky nemusí striktně řídit. Změna tak má být v tom, že od června by měla ČNB dávat jasná pravidla hry, a ne jenom doporučení. Pro všechny banky by pak nařízení Rusnokovy banky byla zcela zavazující.

Hypotéky pro smetánku

ČNB by se tento zvýšený dohled nad bankami velice líbil. Protože nyní potřebuje nástroj, s nímž zkrotí manažery bank. Ti mají své peněžní paláce přecpané penězi, a tak na nich potřebují vydělávat. Nejradši by tak hypotéku dali úplně každému. Také proto dnes tak rostou ceny bytů a domů. Člověk s průměrným příjmem může dosáhnout na vysoký úvěr, protože splátky jsou nízké. To vyvolává větší poptávku po bytech zejména ve velkých městech. Tím, že je bytů méně než těch, kteří si je chtějí koupit, rostou ceny.

Jenže by se jednoduše mohlo stát, že by začala růst inflace (ceny všeho zboží a služeb), a tím by se zvýšily i splátky hypoték, někteří by neměli na to splácet a mohlo by dojít ke krizi a velkému zabavování nemovitostí. Tomu chce dnes ČNB zamezit. Chce, aby hypotéku dostali jen ti majetní, kteří nebudou mít problém splácet i v časech zlých.

Dá se tedy očekávat, že pokud budou nadále růst ceny nemovitostí a počet poskytnutých hypoték, zasáhne ČNB ještě více. Například by mohla po prázdninách snížit maximální výši úvěru na 70 % v poměru k ceně nemovitosti. To by znamenalo, že když si budete chtít koupit byt, tak abyste dostali hypotéku, budete muset dát skoro třetinu z ceny ze svého. To by už zasáhlo velkou část žadatelů. Na byt v hodnotě 1,5 milionu korun by žadatel musel dát skoro půl milionu z „kasičky“. Zejména by tak byla omezena dostupnost bydlení pro mladé rodiny s průměrnými a podprůměrnými příjmy. Ti by museli opět hledat nájemné bydlení. Na druhou stranu kroky ČNB vedou k tomu, aby se trh bydlení stabilizoval a nedocházelo k hromadnému zabavování a propadu cen nemovitostí.

Autor: Jan Schönbauer, Bankovní inspektor

Komentáře

komentářů