logo

Tuzemské banky prožívají nejlepší roky! A co jejich klienti?

7.2.2017

spotrebaky-small

Dle aktuálních dat České národní banky se tuzemským bankovním domům v loňském roce dařilo nad očekávání dobře. Tuzemské peněžní ústavy totiž vydělaly v minulém roce přes 74,5 miliardy korun. To představuje přibližně o 14 procent více než za rok 2015, a především jde celkově o nejlepší výsledek bank v České republice v dosavadní historii.

Motorem aktivit tuzemských bank byla zejména silnější poptávka firem i domácností po bankovních úvěrech – celkový objem úvěrů se totiž v české ekonomice loni zvýšil o šest procent.

Dalším pozitivním faktorem také bylo, že postupně klesají ztráty z nesplácených úvěrů. Česká národní banka dokonce zaznamenala nejlepší platební disciplínu dlužníků za posledních osm let.

Je otázkou, zda lepší kondici bank pocítí i jejich klienti, tedy my všichni, na kvalitněji poskytovaných službách, případně nižších bankovních poplatcích… Vypadá to, že spíše ne. Například v Rakousku si již vloni velmi dobře spočítali, že český trh je pro jejich mateřské banky doslova zlatým Klondikem 19. století. Řečí čísel: za posledních 13 let rakouské banky vydělaly jenom v České republice neuvěřitelných 230 miliard korun! O této problematice jsme již na Bankovním inspektorovi psali ZDE.

 

Komentáře

komentářů