logo

Na bankovní daň doplatí nakonec klienti!

20.2.2017

shutterstock_162128453

Nápad levicové ČSSD na zavedení bankovní daně vypadá na první pohled sice logicky, v konečném důsledku by se ovšem tato speciální daň obrátila pouze proti nám všem, klientům tuzemských bank.

Premiér Bohuslav Sobotka při představení návrhu na bankovní daň správně poukázal na to, že tuto daň má ve své legislativě 15 zemí Evropské unie. Na druhou stranu by Česká republika zavedením tohoto opatření ztratila konkurenční výhodu a samotné banky by přesunuly tyto nové náklady nakonec na klienty v podobě vyšších úrokových sazeb a celkového zdražení všech bankovních služeb.

Z krátkodobého hlediska tak sice vypadá pěkně, že by do státního rozpočtu přiteklo díky bankovní dani navíc cca 11 miliard korun (každý rok), z dlouhodobého by ovšem došlo zejména k celkovému poklesu investic v bankovním sektoru. Záměr vládní ČSSD tak lze považovat za čistě populistický, protože cílí na ty voliče, kteří „kritizují“ vysoké zisky bank (o tomto tématu jsme psali zde: Tuzemské banky prožívají nejlepší roky! A co jejich klienti?).

 

 

Komentáře

komentářů