logo

Díky politice ČNB nedosáhne na vlastní bydlení až 60 % obyvatel!

20.4.2017

hypoteky

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů již čtyři měsíce za sebou rostou, v březnu se již přiblížily k magické hranici 2 % (přesně dosáhly v průměru 1,95 %). V souvislosti s dalšími opatřeními, které připravuje Česká národní banka, se může se svým snem o vlastním bydlení rozloučit většina Čechů.

Právě s výhledem na budoucnost je aktuální zájem o hypotéky značný. V březnu 2017 si do bank přišlo pro hypotéku více než 10.000 klientů, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce.

ČNB již dříve doporučila bankám, že nesmí poskytnout více než 90% hypotéku, navíc mohou v hodnotě nemovitosti od 80 % do 90 % poskytnout pouze 15 % nových úvěrů. ČNB ke všemu připravuje další zpřísnění poskytování hypoték, v jejímž rámci bude bankám doporučovat přesné nastavení parametrů poskytovaných hypoték. Podle odborníků po této další regulaci hypotečního trhu až dvě třetiny domácností na hypotéku vůbec nedosáhnou! Podle připravované novely zákona o ČNB si domácnosti například nebudou smět půjčit více než pětinásobek ročního příjmu všech jejich členů…

Vedlejším efektem tohoto zpřísnění poskytování hypoték bude nižší poptávka po nemovitostech, takže se zpomalí růst jejich cen.

 

Komentáře

komentářů