logo

Více než třetina Čechů zkresluje údaje o své finanční situaci!

18.5.2017

shutterstock_453518302

Možná vás to také napadlo, ale rozhodně to nedělejte… Co kdybyste při žádosti o úvěr bance neřekli kompletní údaje o své finanční situaci? Tyto mystifikace se většinou dlouhodobě nevyplácejí, navíc Česká národní banka nám potvrdila, že lidé, kteří zamlčují skutečné informace o svých financích, velmi riskují, neboť se tak mohou dopouštět trestného činu s trestní sazbou od šesti měsíců až do tří let. A že takových lidí může být relativně hodně, potvrdil nedávný průzkum společnosti IPSOS.

Z výsledků totiž vyplývá, že celých 37 procent žadatelů o půjčku by zamlčelo neuhrazený závazek po splatnosti. Zajímavé je také to, že zkresluje svou finanční situaci více žen (až 41 procent dotázaných žen) než muži (32 procent). Pokud se na tuto problematiku podíváme z hlediska regionů, tak nejvíce lidí, kteří by se dopustili uvedené mystifikace, je v Karlovarském kraji (přes 63 procent).

Ovšem obdobné jednání je nejenom společensky nebezpečné, ale dokonce trestné. Dle ČNB ani zodpovědný přístup k úvěru (tedy ani pravidelné včasné splácení) vás neomlouvá. Skutková podstata trestného činu úvěrového podvodu totiž nevyžaduje vznik škody, která by věřiteli poskytujícímu úvěr mohla vzniknout například v důsledku nesplácení úvěru, pročež k naplnění skutkové podstaty trestného činu úvěrového podvodu postačí pouze uvedení nepravdivých informací a to i v případě, kdy bude úvěr řádně splácen.

Proto doporučujeme při jednání s bankovní (resp. nebankovní) institucí informovat pravdivě o své finanční situaci, a raději dosáhnout v danou chvíli na nižší půjčku, než se dostat následně do problémů se zákony.

 

 

Komentáře

komentářů