logo

Rychlé platby konečně standardem i v Česku?

24.5.2017
shutterstock_94305670

 

Časy, kdy jste poslali platbu, a pak čekali tři dny, kdy se platba konečně připíše, je naštěstí již nenávratně pryč. Platby mezi bankami se zrychlují, výplaty chodí dříve… a nyní bude situace ještě lepší!

Řada bank už dnes zvládá posílat peníze v rámci jednotek hodin. Například ČSOB uvádí, že platby u této banky směřované do ostatních bank v tuzemsku zadané (přes internet nebo mobil) do 12:00, dorazí nově na protiúčet ještě tentýž den. Pouze u plateb zadaných na pobočkách je nutné stihnout zadat platbu do 11:00.

Možnost rychlejších plateb totiž umožnila změna podmínek České národní banky pro provádění platebního styku, podle nichž budou platební příkazy vyřízeny ještě v ten samý den i u tuzemských plateb do jiných bankovních ústavů. Pokud tedy klient provede platbu dopoledne, příjemce ji obdrží ještě ten samý den. Přibližně polovina plateb je dnes připsána na účet příjemce v jiné bance v ten stejný den.

Využívání rychlejších plateb nabídnou postupně asi všechny banky, protože klienti budou mít o tuto vymoženost určitě zájem. Mohou se tak například vyhnout zbytečnému penále za zpožděnou platbu…

 

Komentáře

komentářů